wtorek, 24 września 2013

3 ulubione wiersze - Grzegorz Jędrek

ur. 1988. Pochodzi z Lipia k. Częstochowy, publikuje w czasopismach na terenie całej Polski oraz w czasopismach internetowych w Polsce i poza jej granicami, dwukrotnie nominowany do nagrody im. J. Bierezina, jeden z laureatów projektu „Połów 2011″. Zwycięzca licznych Turniejów Jednego Wiersza i Slamów. Laureat "Żurawi - lubelskich wyróżnień kulturalnych 2012" w kategorii "Słowo". Jeden z założycieli Inicjatywy Dworzec Wschodni, której celem jest tworzenie wspólnych przestrzeni pomiędzy środowiskami uniwersyteckimi a artystycznymi, redaktor pisma „Dworzec Wschodni”. Obecnie jest doktorantem KUL i przebywa w Lublinie. Z końcem 2012 roku została wydana jego pierwsza książka poetycka – „Badland”.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Najpierw pewien przyjaciel, a raczej osoba, która – mam taką nadzieję – nazwie mnie kiedyś, być może (bo przecież dobre rzeczy się zdarzają), swoim przyjacielem... No więc najpierw ktoś pokazuje mi tłumaczenia ostatniego wiersza Becketta zamieszczone gdzieś tam...

niedziela, 22 września 2013

Z pozoru poczciwy mebel - o "Białych krzesłach" Krystyny Dąbrowskiej - rozmawiają Teresa Radziewicz i Jakub SajkowskiTeresa Radziewicz: Nie wiem, czy pamiętasz, Jakubie, ale kiedy zastanawialiśmy się nad kolejną poetycką książką do oplotkowania w sZAFie i wspomniałam o tomiku Krystyny Dąbrowskiej, który znalazł się wśród nominacji do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a której twórczości za bardzo nie znałam (ot, tyle, co trochę wierszy w sieci), i zaczęłam mieć ochotę na sprawdzenie, co to za poezja, to powiedziałeś, że na pewno bardzo mi się spodoba. Książka dotarła, została sumiennie przeze mnie przeczytana i… odczuwam rozczarowanie. Nie wiem, czy to wynika z nastawienia, że wiersze miały mnie zachwycić, czy z tej przyczyny, że część tekstów w „Białych krzesłach”, łącznie z tytułowym wierszem, to wspomnienia z wyprawy na Bliski Wschód, a ja niedawno wróciłam z Izraela i Palestyny, te miejsca mam wciąż w głowie i taka próba opisu w jakiś sposób mi nie pasuje. Musimy trochę podyskutować o tej książce, może odkryję, skąd bierze się mój opór.

wtorek, 17 września 2013

Nowy numer kwartalnika sZAFa już w sieci

foto- Agnieszka RenuszPOEZJA:


Ewa Brzoza-Birk, Stefan Buchta, Tadeusz Dąbrowski, Łucja Dudzińska, Agata Jabłońska, Danuta Agnieszka Kurczewicz, Ninette Nerval, Tomasz Ososiński, Przemysław Owczarek, Kasper Pfeifer, Tomasz Pietrzak, Maciej Raś, Rafał Skonieczny, Ewa Solska, Robert Wieczorek, Agnieszka Wojciechowska

sobota, 7 września 2013

3 ulubione wiersze - Piotr Groblińskipoeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jako poeta debiutował w 1986 roku w „Odgłosach”. Opublikował cztery tomiki poetyckie: Błękitne lustro aksjologii (1990), Filozoficzne aspekty tramwaju (1995), Zgodnie z regułą splotów (1997), Festiwale otwartych balkonów (2005), Inne sprawy dla reportera (2012). Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako redaktor internetowego serwisu Reymont.pl, w którym odpowiada za relacjonowanie wydarzeń kulturalnych związanych z plastyką i teatrem. Stały felietonista „Kalejdoskopu”, współpracuje też z innymi redakcjami, publikując recenzje i reportaże. Jego zawodową specjalnością jest prowadzanie spotkań z ludźmi kultury. Redaktor naczelny wydawnictwa Kwadratura.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Moją trójkę zaczynam od czterech psów. Ten wiersz podoba się ludziom, więc i mnie. Pierwszy raz (po 20 latach pisania) zacząłem otrzymywać listy i telefony od czytelników. Pewien malarz podarował mi nawet obraz w podzięce. Wiersz wydaje się bardzo prosty, ale ma swoje tajemnice. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...