środa, 19 września 2012

3 ulubione wiersze - Paweł Sarna


poeta, literaturoznawca, dziennikarz. Opublikował tomiki Ten i Tamten (wraz z Pawłem Lekszyckim, Bydgoszcz 2000), Biały OjczeNasz (Kraków 2002), Czerwony żagiel (Kraków 2006), a także dwie monografie Śląska awangarda. Poeci grupy Kontekst (Katowice 2004), Przypisy do nicości. Poezja Zbigniewa Bieńkowskiego (posłowie Michał Głowiński, Mikołów 2010). Jego wiersze tłumaczono na język hiszpański, czeski, serbski, słowacki i chorwacki. Był redaktorem działu krytyki w magazynie literackim „Kursywa”. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym WSH Humanitas w Sosnowcu. Mieszka w Katowicach. W przygotowaniu tomik Pokój na widoku – ukaże się jesienią tego roku w Instytucie Wydawniczym im. Rafała Wojaczka w Mikołowie.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


poniedziałek, 17 września 2012

"Drugie Ja" Radosława Kobierskiego

Teresa Radziewicz prowadzi rozmowę z Jakubem Sajkowskim w oparciu o lekturę Drugiego Ja Radosława Kobierskiego


Drugie JaJAKUB SAJKOWSKI: Czytając "Drugie ja" Radosława Kobierskiego mam wrażenie czegoś pomiędzy tomikiem poezji a rozprawą naukową. Niby chodzi o "Ja", czyli coś osobistego, ale aby to "ja" zanalizować należy totalnie się zdystansować, zrobić to skrupulatnie, metodycznie i z imponującą liczbą przypisów.

TERESA RADZIEWICZ:
 Ten poeta zawsze miał erudycyjno-badawcze "zapędy", ale w poprzednich tomikach nie wysuwały się aż tak na pierwszy plan, może bardziej w powieści - myślę tutaj o "Ziemi Nod" - to było widać. Mimo wszystko czytam "Drugie ja" jako bardzo osobistą wędrówkę w głąb siebie, w poszukiwaniu tożsamości, a jednocześnie - w pewnym sensie - opis podróży w różne miejsca i lata, istną podróż wehikułem czasu w poszukiwaniu (i tutaj się zastanawiam, na ile mam rację) swojego dopełnienia. "Drugiej połówki"? I na ile to nie jest nadinterpretacja.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...