piątek, 31 sierpnia 2012

"Nowy dokument tekstowy" Krzysztofa Szeremety

Cykliczne rozmowy o książkach w SZAFie prowadzą:

JAKUB SAJKOWSKI - pisze wiersze, tłumaczy, studiuje, uczy angielskiego i rosyjskiego. Dwukrotnie nominowany do głównej nagrody konkursu im. Jacka Bierezina (2008, 2009), wybrany przez Andrzeja Sosnowskiego do projektu Połów 2009. Laureat wyróżnienia w I edycji konkursu im. Andrzeja Krzyckiego na debiutancką książkę poetycką. Wiersze, a także - okazjonalnie – tłumaczenia publikował min. w Pro Arte,Arteriach, na stronie internetowej Biura Literackiego oraz w lokalnym wydaniu Gazety Wyborcze”. Niedawno nakładem Zeszytów Poetyckich opublikował swoją debiutancką książkę poetycką Ślizgawki, wyróżnioną w Złotym Środku Poezji. Prowadzi także, wraz z Justyną Krawiec, blog literacki www.czytnikliteracki.blogspot.com. Mieszka w Poznaniu.

http://czytnikliteracki.blogspot.com/


TERESA RADZIEWICZ - jest autorką trzech książek poetyckich: "Lewa strona" (2009 - Literacka Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego), "Sonia zmienia imię" (2011), "Samosiejki" (2011). Publikowała min. w Studium, Tyglu Kultury, Arteriach, Migotaniach, przejaśnieniach, Pro Arte, Notatniku Satyrycznym, Frazie, Toposie. Mieszka na Podlasiu.

http://reteskowo.blogspot.com
Jakub Sajkowski
: Wielu debiutantów z kimś się kojarzy. Zaczyna taki młody poeta, oczyta się poezji współczesnej, po czym bardzo często łatwo jest odszukać te czy inne wpływy. Jedni piszą "Dyciem", inni "Sosnowskim", jeszcze inni "Pasewiczem". Z debiutem Krzysztofa Szeremety mam natomiast tak, że w zasadzie nie kojarzy mi się z nikim. Czytam sobie te wiersze bez wrażenia "o, a teraz zajechał Dyckim"; "o, a teraz Zadurą"; "o, a teraz Sosnowskim". Ponoć niektórzy, którzy zapewne nie czytali tych wierszy, ale podchwycili słowa "katolik" czy "prawica" występujące gdzieniegdzie w kontekście Krzysztofa Szeremety, usiłowali zestawić go z Wojciechem Wenclem, ale to jest sZAFA, kwartalnik, czasopismo z numerem ISSN, więc zachowajmy odrobinę powagi. 

środa, 22 sierpnia 2012

3 ulubione wiersze - Joanna Mueller


Joanna Mueller – urodziła się w Pile w 1979 roku, teraz osiadła na warszawskim Grochowie. Jest poetką, krytyczką, redaktorką i korektorką; miała zostać naukowczynią, ale już jej się nie chce. Wydała na świat trzy książki poetyckie (Somnambóle fantomowe, Kraków 2003; Zagniazdowniki/Gniazdowniki, Kraków 2007; Wylinki, Wrocław 2010) i troje dzieci, które coraz bezczelniej sadowią się w wierszach. Opublikowała też książkę eseistyczną Stratygrafie (Wrocław 2010). Obecnie głównie matkuje, a w nielicznych wolnych chwilach pracuje nad książką poetycką oraz zbiorem esejów o literaturze i macierzyństwie. - Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Trzy lajki

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

3 ulubione wiersze - Leszek ŻulińskiLeszek Żuliński urodził się w 1949 roku w Strzelcach Opolskich. W Warszawie od 1967 roku, gdzie w 1973 roku ukończył studia polonistyczne. Debiutował na łamach prasy jako poeta w 1971 roku, a jako krytyk – w rok później. Książkowe debiuty to: tomik wierszy „Z gwiazdą w oku” (1975) i zbiór szkiców „Sztuka wyboru” (1979). Wydał dotychczas siedem tomików poetyckich oraz piętnaście innych książek, głównie krytycznoliterackich. Ta ostatnia dziedzina zdominowała jego aktywność pisarską; uprawia także publicystykę kulturalną i felietonistykę. Ponadto ma na koncie setki wystąpień radiowych, dziesiątki – telewizyjnych, wstępy lub posłowia do ponad 120 książek innych pisarzy, antologie, przekłady i prace edytorskie. Pracę zawodową rozpoczął w roku 1973 w ruchu edytorskim (Krajowa Agencja Wydawnicza oraz Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza). Potem prowadził działy literackie w tygodnikach o zasięgu ogólnopolskim: „Tu i teraz” (1982-1985), „Kultura” (1986-1987) i „Wiadomości Kulturalne”(1994-1998); był sekretarzem redakcji miesięcznika „Literatura” (1987-1994), a od 2000 roku pracował w Telewizji Polskiej. Od marca 2010 – emeryt. Miewa wykłady w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i prowadzi warsztaty dziennikarskie na Wydziale Komunikacji Społecznej Wszechnicy Polskiej. Juroruje w wielu konkursach literackich, prowadzi warsztaty poetyckie dla młodych; przez wiele lat był bliskim współpracownikiem warszawskiego Staromiejskiego Domu Kultury; w latach 1985-2009 zasiadał w kapitule Warszawskiej Premiery Literackiej. Od 1980 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich, a w latach 2003-2010 w ZG ZLP pełni funkcję skarbnika oraz wiceprzewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej. Z ważniejszych nagród literackich: Nagroda Pióra Czerwonej Róży (1985), Nagroda Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (1989), Nagroda im. Emila Granata (1993), Nagroda im. Klemensa Janickiego (1995) oraz dwukrotnie przyznany Wielki Laur Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w Dziedzinie Krytyki (2002 i 2010). W roku 2008 jego tom wierszy pt. „Ja, Faust” został uhonorowany tytułem „poetyckiej książki roku” na poznańskim Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim.
- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Czy ja lubię swoje wiersze?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...