piątek, 20 kwietnia 2012

3 ulubione dzieła - Jakub WiniarskiJakub Winiarski - Prozaik, poeta, krytyk literacki, nauczyciel pisania. Od czerwca 2010 redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” i kwartalnika „Fantastyka Wydanie Specjalne”. Do tej pory opublikował pięć książek. Trzy poetyckie – „Przenikanie darów” (1995), „Obiektyw” (1997), „Piosenki starego serca” (2011) – i dwie powieści. Więcej na temat Jakuba na stronie: http://www.literaturajestsexy.pl

Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Najbardziej lubię rzeczy, nad którymi pracuję. Ale gdybym miał wybrać trzy teksty, w dodatku niepowieściowe (a lubię, przyznaję, i „Loquelę” i „Kronikę widzeń złudnych”) wybrałbym takie oto 3 wiersze z opublikowanych w roku 2011 „Piosenek starego serca”. Nie wiem, czy "ulubione" to dobre określenie. Powiedzmy, że uważam je za dość udane. A poza tym, jak twierdzą niektórzy, robiące wrażenie na czytelnikach.
Oto one:

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

3 ulubione dzieła - Grzegorz Giedrys


Grzegorz Giedrys - ur. 1979 roku w Olsztynie. Współtwórca pisma „Undergrunt’. Mieszka w Toruniu, gdzie pracuje jako dziennikarz w lokalnej redakcji „Gazety Wyborczej”. Wydał dwie książki poetyckie.    

Strona: grzegorzgiedrys.blogspot.com
Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Podejrzewam, że w Polsce trzeba się urodzić Gombrowiczem, aby w przystępny sposób mówić o swoim pisaniu. Nie potrafię pisać o swojej poezji. Do tekstów staram się nie przywiązywać, bo spotkania z nimi po latach raczej nie należą do zbyt udanych. Wiele rzeczy by się w nich pozmieniało, wiele wierszy od razu wylądowałoby w koszu. Oczywiście, kilka ma jakąś wartość sentymentalną - pamięta się, skąd wyniosło się poszczególne frazy. Mówienie o swoim warsztacie nie jest odkrywaniem Wielkiej Tajemnicy Tworzenia, ale raczej przyznawaniem się do małych porażek, zaniechań i zaniedbań. W świecie, w którym możesz sobie kupić krem do rozjaśniania odbytu, poezja jest obciachem.
Wybrałem trzy teksty, o których najprościej mi się mówi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...