czwartek, 29 marca 2012

3 ulubione dzieła - Wojciech Boros


WOJCIECH BOROS – ur. 10 kwietnia 1973 r. w Gdańsku. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku. W l. 1993-97 współtworzył Inicjatywę Poetycką „Almanach”. Zdobywca „Czerwonej Róży” (1996). Stypendysta (poezja) Samorządu Województwa Pomorskiego (2003, 2007, 2010, 2011) oraz Prezydenta M. Gdańska (2008). Publikował, m.in., w „Autografie”, „Die Aussenseite Des Elementes”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Frondzie”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Literaturnoj Biełarusi”, „Migotaniach, przejaśnieniach”, „Opcjach”, „Portrecie”, „Toposie”, „Tytule”, „Undergruncie” oraz w licznych antologiach, np. „Poza słowa. Antologia wierszy 1976-2006” (2006). Wydał tomy wierszy: Nierealit górski (1997), Jasne i Pełne (2003), Złe zamiary (2008). Współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Autograf” oraz redaktor działu poezji w gdyńskim kwartalniku artystycznym „Bliza”; wiceprezes gdańskiego oddziału SPP (od 2010 r.), a od 2011 prezes tegoż. Prowadzi spotkania literackie w ramach Przystani Poetyckiej "Strych" (wraz z Pawłem Baranowskim; Gdynia) oraz Scenę Literacką w "Bohemian Clubie" (Gdynia); w l. 2006-10 organizował wieczory Pomostu Literackiego "Morena" (Gdańsk). Organizuje konkursy jednego wiersza i slamy poetyckie. Jego wiersze były tłumaczone na język niemiecki, czeski, angielski i białoruski. Od czerwca 2003 r.

Strona autorska: www.boroswojciech.pl.

sobota, 24 marca 2012

3 ulubione wiersze - Jacek Dehnel

(ur. 1980 w Gdańsku), poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Wydał sześć książek poetyckich, dwie translatorskie, sześć prozatorskich (dwa tomy opowiadań, tom krótkich próz o zdjęciach, zbiór minipowieści i dwie powieści). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), dwukrotnie nominowany do nagrody Nike. Mieszka w Warszawie.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Trudno dokonać wyboru „trzech ulubieńców”; nie tylko dlatego, że zbyt wiele zależy tu od danego dnia czy miesiąca, od chwilowych sympatii, ale i dlatego, że za większością swoich tekstów nie przepadam. Rzadko kiedy zdarzają mi się wiersze, które uważam za nieodzowne – a i to, oczywiście, nie w skali świata, ale w mojej własnej, niewielkiej skali.
            Między nimi z pewnością jest „Szczęście”. Jeśli w czasie spotkania autorskiego czytam wiersze, to przeważnie zaczynam właśnie od niego, z paru względów. Po pierwsze ma znaczenie osobiste: powstał w ważnym dla mnie okresie, osiem lat temu, kiedy mój obecny związek zaczynał krzepnąć i umacniać się, i powoli okazywało się, że tym razem akurat trafiłem, czy raczej trafiliśmy, właściwie. Opowiada zatem o szczęściu, które nie płynie z zakochania, prostej erotycznej chemii, zachłyśnięcia się, ale z miłości – głębszej, wyrozumiałej, dojrzalszej. Po drugie to jeden z pierwszych moich wierszy, być może pierwszy w ogóle, który uważam za „dorosły”, podówczas już odstający od reszty mojego pisania. Stąd też otwierał debiutancki tomik. Po trzecie wreszcie jeśli spytam publiczność, czy ktoś chciałby żebym przeczytał coś konkretnego, to niemal zawsze pada ta sama odpowiedź: To może „Szczęście”?

poniedziałek, 12 marca 2012

3 ulubione dzieła - Ewa Włodarska - LorekEwa Włodarska - Lorek - urodzona i zamieszkała w Krakowie. Ekonomistka, absolwentka Kierunku Art manager – Impresario, Profesjonalnej Szkoły Biznesu-Szkoły Wyższej w Krakowie w 1997 r. oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1999 r. Publikuje na portalach poetyckich: www.poezjapolska.pl, www.ogrodciszy.pl, www.pkpzin.pl (pseud. meandra). Publikacje w POGRANICZACH 3/2010, Lamellim XI/2010, KOZIM RYNKU XI/2010, BLIZIE 2(7)2011, Migotaniach, przejaśnieniach 1(30)2011, FRAZIE 1(71)2011, SZAFIE X/2010, PKPzin, Apeiron Magazine, Latarni Morskiej, KOFEINIE 07, niebawem w ARTERIACH. Udział w "Ogrodowych fantazjach" - antologii forum "Ogród ciszy". Wiersze tłumaczono na język angielski, rosyjski i ukraiński. Dodatkowe zajęcia: organizacja i prowadzenie wieczorów autorskich. m.in. Eryka Ostrowskiego, Mariusza Bobera, Karoliny Grządziel, Pawała Podlipniaka i Piotra Gajdy, Janiny Góreckiej, Marka Radeckiego, Marty Półtorak, Izabeli Fietkiewicz-Paszek i Ludwika Perneya, Magdaleny Gałkowskiej i Marka Koneckiego. Pomysłodawca i współorganizatorka ARTYSTYCZNYCH ZDERZEŃ - imprezy artystycznej organizowanej cyklicznie, raz na kwartał. Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej w VI i VII OKP im Kazimierza Ratonia.
Przed debiutem książkowym.

Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej, albo darzysz szczególnymi względami?

niedziela, 11 marca 2012

Wernisaż malarstwa Waldemara Jarosza w Muzeum w Sierakowie

 2 marca o godzinie 18.00 w Muzeum w Sierakowie odbył się  wernisaż malarstwa Waldemara Jarosza.

 ,,Wernisaż w Sierakowie przebiegł w miłej atmosferze. Przybyło dużo gości miejscowych. Miłą niespodziankę sprawiło mi przybycie Magdy Ścieżyńskiej z Piotrem. Przybyły też moje koleżanki internetowe Dana Saga Tomaszewska oraz Dorota Gadzińska. Pan Robert Jędrzejczak wspaniale się wywiązał z roli gospodarza.Na wystawie pokazałem 41 prac olejnych z czterech cykli malarskich: Podwórka, Jestem Kobietą, Gęby , Wariacje końskie."

Wystawa będzie trwała do 30 kwietnia 2012 roku. Zapraszamy do Sierakowa.

środa, 7 marca 2012

3 ulubione dzieła - Jerzy Beniamin Zimny


Jerzy Beniamin Zimny (1946). Ekonomista, mieszka i pracuje w Poznaniu.  Debiut w 1970 r. w piśmie studenckim „Merkury”. Wyróżniany i nagradzany w konkursach poetyckich, m.in: „Milowego Słupa” w Koninie w 1976 r, „Zielonej Wazy” w Poznaniu w 1977 r, „Turniej wierszy o Poznaniu i Wielkopolsce” w 1981 r. w 2007 i 2010 r. nominowany do nagród w konkursie im K. Ratonia w Olkuszu. Swoje wiersze publikował w prasie literackiej: „Nadodrze” „Nurt” „Literatura” „Fraza”  "Znaj" i w prasie regionalnej. W latach 1976-1988 współpracował z w/w pismami, w zakresie recenzji literackich, specjalizując się w debiutach poetyckich, i nie tylko. Publikacje w antologiach i almanachach: „Moment Wejścia” w 1976 r. pod red. AK Waśkiewicza, „ Którzy pamiętali słońce” w 1981r. „ Arka” wydany w 2005r. Publikacje książkowe: tom poezji: „Biały goździk na śniegu” z grafiką Stasysa Eidrigeviciusa, wydawnictwo Kanwa w Poznaniu w 1991 r. tom poezji: „W sercu ciszy” z grafiką Magdy Kasińskiej w 2005 r. tom: „Dystans” w 2008r. z grafiką Joanny Górawskiej, tom "Zwrotnik Skorpiona" w 2009 r. oraz "Rubinosa" w 2011 w serii Okolicy Poetów, wyd.Sorus w Poznaniu. W planach wydawniczych: obszerny tom opowiadań pt. Gromnica. Ostatni tom wierszy: Rubionosa, nominowany do Lubuskiego Wawrzynu 2011 r.

 Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej, albo darzysz szczególnymi względami?

niedziela, 4 marca 2012

Malarstwo Magdaleny Skrzyńskiej w koszalińskiej "Centrali Artystycznaj" - relacja z wernisażu

           który odbył się w piątek 2. marca 2012 w pubie "Centrala Artystyczna"
w Koszalinie, przy ul. H. Modrzejewskiej 31.

Magdalena Skrzyńska, ur. w 1978 r. Artysta malarz, członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie. Od urodzenia mieszka w samym sercu Borów Tucholskich, których przestrzeń i atmosfera wywarły i wywierają doniosły wpływ na jej drogę artystyczną. Pozostaje wierna pejzażowi, w którym stara się zamknąć nieskończony fragment przestrzeni. W jej pracach najważniejsze są atmosfera i światło. Autorka stara się kłaść nacisk na wyrażenie na płótnie niepowtarzalności i ulotności chwili, pory roku i dnia. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...