środa, 29 lutego 2012

3 ulubione dzieła - Ewa Chruściel


Ewa Chruściel,ur. 1972 – zadebiutowała tomikiem Furkot w 2003 w Bibliotece „Studium.” Swe wiersze publikowała w „Odrze”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Studium”, „Toposie”, „Pracowni”, „Zeszytach Literackich”, „Tekstualiach.” Pisze też w języku angielskim. Jej maszynopis po angielsku zatytułowany Strata zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Emergency Press i ukazał się w postaci książkowej w Stanach Zjednoczonych w marcu 2011. Jej amerykańskie wiersze prezentowane były między innymi na łamach „Boston Review” (2007) oraz w „Colorado Review”, „Jubilat” (2012), „American Letters and Commentary,” “Aufgabe.” Wykłada literaturę w Colby-Sawyer College w New Hampshire, USA.


Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej, albo darzysz szczególnymi względami?

poniedziałek, 27 lutego 2012

Kornelia Tumanowicz - Ceramika - relacja z wernisażu

              który odbył się w piątek 24. lutego 2012 w Galerii "Sala 108" Stargardzkiego Centrum Kultury.

Kornelia Tumanowicz
skończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako nauczyciel prowadzący zajęcia w Pracowni Ceramicznej Pałacu Młodzieży  - Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie.czwartek, 16 lutego 2012

3 ulubione wiersze - Jacek Dudek


ur. 09.02.1964 w Świętochłowicach. Od urodzenia mieszka w Chorzowie. Zadebiutował w roku 1999 w po konkursowym tomiku wierszy pt. "Zmrok to jeszcze nie ciemność" konkursu poetyckiego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Katowicach. Laureat wielu konkursów "Jednego Wiersza" Klubu Literackiego „Barwy” w Rudzie Śl., a także ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Marka Hłaski oraz ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Sprostać wierszem" w Chorzowie. Twórczość poetycka autora została zamieszczona w almanachach Klubu Literackiego "Barwy" (Ruda śląska 2002, Ruda śląska 2004, Ruda śląska 2005). Publikacje utworów poetyckich ukazały się w prasie regionalnej i lokalnej. Jest uczestnikiem spotkań warsztatowych Klubu Literackiego “Barwy” oraz "Klubu Promocji Poetyckich" w Chorzowie Batorym. Współautor i wydawca książek poetyckich "Druid Bar"-2004r. i "Ziemia Druid"-2006r. W 2008r. wydał własny tom wierszy p.t. "Biała Ryba", którego recenzja ukazała się w kwartalniku literackim "Migotania". Gość audycji radiowych p.t. "Poczta Poetycka" redaktora M. Szczawińskiego w Polskim Radio Katowice. Pomysłodawca i organizator cyklicznych prezentacji poetyckich "Port Poetycki" w Chorzowie

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

niedziela, 12 lutego 2012

Wymiary Płaszczyzny - relacja z wernisażu

Doroty Kęstowicz i Elżbiety Stankiewicz
w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu

W piątek 10. lutego 2012 w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej została otwarta wystawa "Wymiary Płaszczyzny" Doroty Kęstowicz i Elżbiety Stankiewicz.

Dorota Kęstowicz:

- Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniłam w pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Anny Goebel na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie - wydział edukacji artystycznej. Dyplom z malarstwa obroniłam w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. 
W swojej pracy angażuje wiele mediów jak malarstwo, tkanina, grafika, czy fotografia, wciąż poszukując silniejszego między nimi połączenia. Jej wielowarstwowe materie, swobodne i otwarte realizacje wypływające z ram, nawiązują do świata przyrody i egzystencjalnych motywów człowieka. W dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych.


Elżbieta Stankiewicz:

-  urodzona w Koszalinie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego w 1999r. Od 2000 roku członek Związku Polskich  Artystów Plastyków. Tworzy i pracuje w Koszalinie. Od 2006 wspólnie z artystami „Group IV” organizuje coroczne, cykliczne wystawy. Jako artystka bierze udział w licznych plenerach artystycznych, jako nauczyciel przeprowadza liczne warsztaty integracyjne i plenery artystyczne, w których bierze udział również młodzież niepełnosprawna intelektualnie. Pracuje jako artysta i pedagog specjalny z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie.

Artystki oprócz wystaw indywidualnych i udziału w różnych wystawach zbiorowych często wystawiają w duecie.

Od lewej: Elżbieta Stankiewicz, Dorota Kęstowicz,  Dariusz Kaleta, dyrektor galerii

wtorek, 7 lutego 2012

3 ulubione dzieła - Krzysztof Kuczkowski

ur. 1955 r. w Gnieźnie. Od 1981 r. mieszka w Sopocie, od 2009 w Gdyni-Orłowie. Poeta, autor szkiców, recenzji literackich i muzycznych; juror wielu konkursów, wykładowca warsztatów poetyckich. W 1993 r. założył dwumiesięcznik literacki „Topos”, którym kieruje do dzisiaj. Jeden z inicjatorów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, organizator Festiwali Poezji w Sopocie. Redaktor serii książek Biblioteka „Toposu”. Opublikował tomiki wierszy: Prognoza pogody (1980), Pornografia (1981), Ciało, cień (1989), Trawa na dachu (1992), Widok z dachu (1994), Stado (z K. Szymoniakiem, 1995), Anioł i góra (1996), Niebo w grudniu (1997), Wieża widokowa (wybór wierszy, 1998), Tlen (2003), Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z W. Kassem, 2006), Dajemy się jak dzieci prowadzić nicości (2007), Wiersze [masowe] i inne (2010). Zredagował antologie poezji Podróż do Gdańska (2009) oraz dwujęzyczną Six Poets: Twenty-eight Poems (2011). Autor słuchowiska radiowego: Opowieść o Truposzu (2008) oraz perfomence’u (wspólnie z muzykiem Romanem Puchowskim, debiut sceniczny – 2007) pod tym samym tytułem.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...