wtorek, 31 stycznia 2012

3 ulubione wiersze - Paweł Łęczuk

urodzony 27 stycznia 1978 roku. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Magister geografii. Poeta, prozaik i publicysta. Autor tomu wierszy „Delta wsteczna” i współautor albumu poetyckiego „Migawki. Obiekt Warszawa”. Współtwórca i wieloletni redaktor Notatnika Satyrycznego. Aktualnie związany z Internetową Gazetą Kulturalną Salon Literacki. Od 2004 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Współtwórca cyklu spotkań z poetami w Domu Kultury Praga (Poddasze Literackie) i konkursu poetyckiego Prawy Brzeg w latach 2008-2010. Pomysłodawca i organizator Maratonu Poezji Przeróżnej w 2009 roku. Koordynator spotkań z poetami w kawiarniach Żoliborza, Bielan, Powiśla i Pragi w latach 2010-2011. Współtwórca i koordynator zdarzeń literackich podczas festiwalu Warszawski Dzień w 2010 roku, a także podczas imprezy Otwieramy Żoliborz oraz Mazowieckiego Festiwalu Literackiego MOST w 2011 roku. Aktywny uczestnik życia literackiego Warszawy i Mazowsza.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Trudna sprawa przede mną. Wybrać trzy „ważne” dla mnie wiersze, do tego spośród swoich. Ostatnio Iza Fietkiewicz –Paszek zapytała mnie czy lubię swoje wiersze, odpowiedziałem – niektóre tak. Więc może pójdźmy tym tropem. Albo pojedźmy.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

3 ulubione wiersze - Hanna Dikta

ur. w 1977 r. w Tarnowskich Górach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, a także studium podyplomowe z historii na Uniwersytecie Opolskim. Publikowała m.in. w "Toposie", "Odrze", "Arkadii", "Migotaniach, przejaśnieniach" i "Pograniczach". Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym OKP im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej (Świdwin, 2010), OKP im. Michała Kajki (Orzysz, 2011), OKP im. Cypriana Kamila Norwida (Pruszków, 2011), OKP im. Tadeusza Różewicza (Radomsko, 2011), OKP im. Zbigniewa Herberta (Toruń, 2011). Mieszka z mężem i córkami w Piekarach Śląskich, gdzie pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Już wkrótce, nakładem "Zeszytów Poetyckich: ukaże się jej debiutancka książka poetycka zatytułowana "Stop-klatka". Strona autorska: www.hannadikta.pl


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Z cudzych miseczek 

Minął czas stawania na palcach, zaglądania przez szybę.
Dorosła naciskam klamkę, przymierzam głowę do smug na poduszce,
zdmuchuję kurz z filiżanek. W szlafrokach pań domu czytam książki
od strony z zakładką, zaskoczona, jak banalne lubią historie.

I przez chwilę jest tak, jakby ktoś znów zapalił światło w tamtym oknie.

Dowiadują się przypadkiem. Z nadgryzionej bagietki, spinki w umywalce.
Cerowanych rajstopek, rozwieszonych zwycięsko między krzesełkami


Na Zielone Świątki

Ciągle zachłannie ocierasz się o plecy, smakujesz gęstą krew,
opowiadasz o córkach, które chciałbyś spłodzić, moich mlecznych piersiach.
Pachniesz jak młoda suka, dzieciństwo i wymarzone egzotyczne wyspy.

Nie jesteś zazdrosny o chłopców, z którymi całuję się w takt jarmarcznej piosenki,
dobrze wiesz, że wystarczy gwizdnąć, przytknąć dłoń do uda.

Schylony w wysokiej trawie, znowu doczepisz mi skrzydła,
będziemy długo kołować nad zastygłym Bugiem, odurzać się zapachem palonego zioła.
Tak tu u was pięknie, powiesz, a to zaledwie brudna woda i drzewa.
Kiedy umrę, nie oddawaj książek.

Jeszcze nie wiemy, że to ja pierwsza wejdę do rzeki,
ozdobię dom tatarakiemList do córki botanika

Nie wypuszczę stu czterech gołębi, nie zwiążę korzeni żeń szenia.
Nie usiądę na twoich spoconych pośladkach ani nie podwinę sukienki,
żebyś palcem z perłowym pierścionkiem zrobiła ze mnie kobietę.

Zostawię to mężczyźnie. Zaniesie mnie na ciepłe prześcieradło,
spłodzi syna, zasadzi las. Przez kolejnych trzydzieści lat będziemy zgodnie
odwiedzać świątynię, zbierać ryż. Drobnymi krokami wydeptywać ścieżkę.

Dlatego nie zdejmuj koszuli, nie przywołuj mnie pluskiem wody,
spadającej do miednicy przy wieczornym myciu. W ogrodzie twojego ojca
powinnam tylko rozdzielać truciznę, przystawiać tyczki


Chociaż piszę głównie mocne, sugestywne wiersze, z wyrazistymi puentami, większą sympatią darzę te bardziej liryczne i niedopowiedziane. Przychodzą one do mnie, w odróżnieniu od tych pierwszych, nie jako koncept czy konkretne już słowa, lecz w postaci obrazów – wystarczy tylko zapisać to, co "się zobaczyło". Takie teksty powstają zwykle bardzo szybko i od razu w formie ostatecznej. Może właśnie dlatego tak je lubię. :)
Trzy zaprezentowane wiersze łączy obrazowość i klimat, choć każdy z nich opowiada o czymś innym. Pierwszy – "Z cudzych miseczek", to historia dziewczynki, która mści się w dorosłym życiu za nieszczęśliwe dzieciństwo, kradnąc z cudzych mieszkań utracone przed laty "światło". "Na Zielone Świątki" to erotyk, ale erotyk niepokojący, w którym czai się przeczucie przedwczesnej śmierci. "List do córki botanika" opowiada, jak wiele z moich wierszy, o konflikcie między pragnieniem i powinnością. Tym razem podmiot liryczny to kobieta, która staje przed wyborem między własną naturą a narzuconą przez konserwatywne społeczeństwo "normalnością".

                                      © Hanna Dikta

piątek, 13 stycznia 2012

3 ulubione wiersze - Grzegorz Kielar


(1954) - urodził się i mieszka w Tarnowskich Górach.W odległej przeszłości pracował jako nauczyciel,obecnie wolny strzelec. Jest laureatem II i III nagrody w bytomskim Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. Jego wiersze były prezentowane w krakowskim i katowickim radiu, weszły również do antologii „Czy w tym mieście mieszka poeta”. Wydany w 2011 roku tomik „I chyba lepiej tak” jest jego późnym debiutem książkowym.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

środa, 4 stycznia 2012

3 ulubione wiersze - Zbigniew J. Derda


ur.19.01.1963 roku w KielcachStudiował Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Śląskim. Współzałożyciel Grupy Literackiej ECCE. Publikował w prasie, na antenie PR i TV, tak w kraju jak i za granicą m.in. w Jugosławii, Stanach Zjednoczonych, Czechach. Laureat wielu konkursów poetyckich, a także Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA'86 i VII Festiwalu Kultury Studentów PRL – 1987.
    W latach 1986 – 1988 redagował arkusze poetyckie z seriiBibliotheca ECCE” ,  a w latach 1998 -2000 serięTeraz Poezja”. W latach 1992 -1994 prowadził program filmowy w prywatnej telewizji RONDO. Był także korespondentem Radia Katowice z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W latach 1985 – 1990 współpracował z grupą plastyków DELL ARTE. W tym czasie zajmował się także mailartem.
     Wydał kilka tomików i arkuszy poetyckich. Od stycznia 2011 roku redaguje dział poezjiPrzez duże Pna portalu modowo.pl . W grudniu 2011 r. w wydawnictwie Ardius wydał cztery eBooki będące reedycjami części wcześniej wydanych książek i arkuszy w trzech różnych wersjach graficznych Marty Rosteckiej, Jadwigi Wójs, Grzegorza Hussaka i Leonarda Jaszczuka. Na początek 2012 roku zapowiada swoje dwie nowe książki z wierszami nowymi i najnowszymi.
            Członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...