środa, 31 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Marcin Baran

urodzony w 1988. Uczy się literatury i życia (ew. życia i literatury), w wolnych chwilach zaczytując się w dziełach przygnębiających filozofów. Jest cierpliwy, daje sobie jeszcze 8 lat na napisanie dobrego wiersza. Podobno przesadza z cynizmem i gorzknieje w oczach. Początkujący nihilista. Obecnie nie pracuje nad debiutanckim tomikiem poetyckim.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

niedziela, 28 sierpnia 2011

Plener ceramiczny – Kaflarnia Zduny k/Krotoszyna – 8-20 sierpnia 2011 r

 W oczekiwaniu na wypał

     Czekają na wypał prace wykonane na sierpniowym plenerze ( 8-20 sierpnia 2011 ) przez ceramików w  Kaflarni w Zdunach koło Krotoszyna. Tradycja Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w tym miejscu sięga już trzech lat. Tematem przewodnim plenerów jest Decentryzm, nowy kierunek w sztuce, którego założeniem jest umieszczenie centrum znaczeniowego dzieła poza nim samym, przy zachowaniu jak największych walorów estetycznych pracy. Ponieważ na każdym plenerze powstaje przeciętnie około stu prac, więc część z nich reprezentuje także inne nurty. Jako że plener ceramiczny został włączony w skład odbywającego się cyklicznie festiwalu multiartystycznego Pogranicze Kultur pod patronatem posła Macieja Orzechowskiego, jednym z corocznych zadań plenerowiczów jest udział w konkursie na pracę ceramiczną nawiązującą do historii i tradycji społecznych oraz kulturowych Zdun. W idei imprezy Pogranicza Kultur położony jest akcent na integrację wszelkich form kultury od sztuki wysokiej po ludową  i trzeba przyznać że z roku na rok dzięki zaangażowaniu  Zdunowskiego Ośrodka Kultury  oraz władz miasta, zdobywa ona coraz większą popularność.

Ekspozycja tegorocznych prac we wnętrzach kaflarni. Prace Alicji Podgórskiej Birkner z Niemiec oraz Władysława Garnika

środa, 24 sierpnia 2011

3 ulubione dzieła - Karol Maliszewski

Urodził się w 1960 r. w Nowej Rudzie, gdzie mieszka do dzisiaj. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował osiem zbiorów wierszy – ostatnie to „Rok w drodze”, 2000, „Inwazja i inne wiersze”, 2004 i cztery książki prozatorskie – „Dziennik pozorny”, 1997, „Próby życia”, 1998, „Faramucha”, 2001, „Sajgon”, 2009. W roku 1999 ukazała się jego książka krytycznoliteracka pt. „Nasi klasycyści, nasi barbarzyńcy”, a w 2001 druga książka tego typu, zatytułowana „Zwierzę na J. Szkice o wierszach i ludziach”. Ostatnio wydał: „Nowa poezja polska 1989-1999. Rozważania i uwagi” (2005), „Rozproszone głosy. Notatki krytyka” (2006), „Po debiucie” (2008), „Pociąg do literatury” (2010). W roku 2007 ukazał się wybór wierszy zatytułowany „Zdania na wypadek”. Nowe wiersze opublikował w zbiorku „Potrawy pośmiertne”.

Karol Maliszewski - na pytanie o trzy ulubione, ważne, znaczące wiersze - odpowiedział:

O trzech wierszach na prośbę Małgorzaty

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Interesująca twórczość: fotografie Anny Marii Jamróz

Świat młodych kobiet i ich emocje, od radości po apatię i smutek. To wszystko można znaleźć w fotografiach Anny Marii Jamróz........ Wyśmienite wyczucie kadru, nastroju i charakteru modelek świadczy o świetnym rozumieniu fotografii. ..... Te zdjęcia są zaskakująco dojrzałe, jak na młody wiek autorki ..... Z wielką przyjemnością zaglądam do jej galerii i podglądam ten pełen wyrazu świat dziewczęcych opowieści.

Więcej prac: olusiowata.digart.pl
                     www.variart.org


© Anna Maria Jamróz

niedziela, 21 sierpnia 2011

Interesująca twórczość: obrazy Włodzimierza Kuklińskiego

Obrazy Włodzimierza Kuklińskiego ilustrują sny.... Pełne magii i kobiet. ....To niewątpliwie męskie sny, ale pełne kobiecej wrażliwości i delikatności, a wyśmienity realistyczny warsztat, pozwala mu przedstawiać te sny z duża dbałością o detal, co w tego rodzaju twórczości jest niezwykle ważne ...... Lubię zaglądać do tych  jego światów, wnikać w nie i dawać się ponieść tej realnej nierealności.
Więcej prac: wlodzimierzkuklinski.pl
                     www.variart.org

Na chwilę, na zawsze
50cm X 40cm, olej, płótno
© Włodzimierz Kukliński

czwartek, 18 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Jakub Sajkowski

Nazywam się Jakub Sajkowski i jeśli chodzi o wykształcenie i tak zwane „normalne zajęcia”, związałem się z branżą językową, natomiast jeśli chodzi o pisanie wierszy, to najważniejsze wydarzenie nastąpiło na przełomie lat 2010/2011, kiedy to wydałem w „Zeszytach Poetyckich” debiutancki tomik Ślizgawki. W międzyczasie ktoś mnie nominował, inny wyróżnił, inni z kolei, jak deklarują, przy czytaniu moich tekstów przeżywali prawdziwą gehennę. Prywatnie niektórzy mnie określają jako „dobrze ułożonego chłopca”, inni z kolei wymyślili mi ksywę „człowiek-chaos”. Wiem, ciężko się w tym połapać. Na pewno natomiast potrafię się rozgadać, co udowodnię poniżej.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

środa, 17 sierpnia 2011

3 ulubione dzieła - Paweł Podlipniak

Paweł vel komnen /komnen kastamonu. Radomianin z urodzenia (1968 ), z wykształcenia bizantynista, z profesji nauczyciel j. angielskiego, dziennikarz, zawodowy dysydent. Autor tomiku Aubade Triste (MBP /ITE Radom 2010). Laureat konkursów poetyckich. Publikacje: "Topos", "Arterie", "RED", "Notatnik Satyryczny", "Miesięcznik Prowincjonalny", tomiki pokonkursowe, w przygotowaniu do druku wiersze we "Frazie", nowy tomik Karmageddon.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Jakie swoje wiersze lubię i dlaczego?

Zabawne, ale po napisaniu tego zdania na komputerze doszedłem do wniosku, że nie mam swoich wierszy, które są „do lubienia”. To chyba ze względu na klimaty w jakich moje myśli ostatnimi czasy się obracają. Zgadzam się z Radkiem Kobierskim, który kiedyś powiedział, że nie zna dobrego wiersza, który powstałby pod wpływem miłych przeżyć. W zasadzie wszystko w naszym życiu jest jakimś stadium utraty i pogodzenia się. Dlatego mój tomik „Aubade Triste” miał takie oto motto z wiersza Elizabeth Bishop One Art:


Sztuka tracenia nie jest taka trudna 
Tak wiele rzeczy pragnie być zgubionych 
Że ich utrata wcale nie jest zgubna 

Więc gub codziennie, nie opłakuj utrat 
Kluczy do mieszkań, godzin źle spędzonych 

Sztuka tracenia nie jest taka trudna

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Interesująca twórczość: fotografie Anny Weroniki Kos

Anna Weronika Kos w swoich fotografiach zabiera nas do pełnego kobiecej wrażliwości świata, znajdującego się po drugiej stronie lustra. Świata odbić i cieni........... To pełna dystansu i spokoju opowieść, która pozwala odpocząć i pozastanawiać się nad rzeczywistością. ....... Bardzo lubię wracać do tych zdjęć.
Więcej prac można zobaczyć tu: www.voal.pl
                                                       www.variart.org


Tragarz mgły
  © Anna Weronika Kos

niedziela, 14 sierpnia 2011

Interesująca twórczość: rzeźby Tomasza Rogalińskiego

To co pokazuje widzowi Tomasz Rogaliński nie należy do kategorii twórczości szeroko rozumianej jako dekoracyjna. To są prace, które mówią, a nawet krzyczą o bólu i problemach istnienia. Często wstrząsają widzem, obnażając prawdę, która jest ukrywana, bo niewygodna...... Autor stosuje bardzo różne techniki i materiały w celu uzyskania najlepszej formy wyrazu. ......  Ta twórczość bardzo do mnie trafia, chociaż nie raz  wywołuje we mnie stany, których nie lubię,

Więcej prac można zobaczyć tu: rzezbatomka.blogspot.com
                                                       www.variart.org

Cielec
  © Tomasz Rogaliński

piątek, 12 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Ludwik Perney

właściwie Marek Radecki, (urodzony 1976 roku, mieszkaniec Jasienicy na Podbeskidziu) - poeta odnajdujący się poprzez literackie alter ego - postać Ludwika Perneya, genotyp przodków. Autor książki poetyckiej "Mięsopust". Redaktor Fabrica Librorum. Publikowany w prasie literackiej. Przedsiębiorca, motocyklista, podróżnik. Ojciec, mąż.


- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Pierwszy wiersz, który mogę wskazać jako ulubiony z moich, jest również pierwszym napisanym przeze mnie tekstem, który uznałem za wiersz. Łatwo przychodzi mi wierzyć, że przygoda z pisaniem miała na celu między innymi umożliwienie nazwania tego co nazwałem w „Ludwik Perney – miło nam”. Myślałem o nim i rozmawiałem dość długo przed jego spisaniem. Powstał szybko i postrzegam go jako osobliwą i zdrową formę wiwisekcji.

środa, 10 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Dorota Ryst

mieszka od zawsze na warszawskiej Saskiej Kępie. Może dlatego, że nigdy się nie przeprowadzała i zawsze wraca w to samo miejsce, ciągle nosi ją to tu, to tam. Absolwentka polonistyki na UW, wydała 3 tomy poezji „Odmiana przez przypadki”, „widoczki. wiersze bezwstydne” i „czasunek”. Już niebawem powinien ukazać się kolejny. Gotowa jest też do wydania książka poświęcona miejscom związanym z literaturą w Warszawie i na Mazowszu. Od dłuższego czasu jej życie płynie pod hasłem „Salon Literacki” – forum, stowarzyszenie, portal (www.salonliteracki.pl), ostatnio jeszcze blog „przeczytnki” (http://salonliteracki.pl/blog/przeczytanki/).

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

Trudno mi wybrać trzy wiersze – bo dlaczego niby te właśnie a nie inne? Każdy wiersz to odrębna historia – własna, cudza, zmyślona – ale historia. W każdym jest jakiś kawałek prawdy – czasem tylko o mnie, a czasem, tak mi się wydaje, o świecie... Podobno jednak jesteśmy skazani na wybór... ech, ten egzystencjalizm. No więc wybieram:

wtorek, 9 sierpnia 2011

Interesująca twórczość: grafiki Ewy Miler

Grafiki Ewy Miler wciągają widza w świat, jakby półsnu, z otchłani którego wyłaniają się dziwne postacie, przedmioty i kształty.......... Patrząc na nie, ma się wrażenie, że wypełniają je dziwne szepty i skrzypienia ........ pełno w nich tajemnicy...... . Oglądając większą ilość tych prac zauważamy powtarzające się motywy i ujęcia. Tak jakby ktos powyciągał pojedyncze klatki z tego dziwnego snu.... Zachwyca mnie ta ich "inność"

Więcej prac autorki można zobaczyć tu:  www.variart.org

dWie
  © Ewa Miler

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Wolskiej "Nieodparte"

Urodzona 25 lutego 1982 roku w Szczecinie. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Dyplom z grafiki w 2005 roku w pracowni prof. Andrzeja Załeckiego. Temat dyplomu: „Bajki Świętaka”, ilustracje do własnej prozy poetyckiej.
Zajmuje się malarstwem (akryl, olej), grafiką i rysunkiem.
Należy do najciekawszych szczecińskich artystów.

niedziela, 7 sierpnia 2011

Jesteśmy dla innych - z Jackiem Witczyńskim rozmawia Małgorzata Południak

Jacek Witczyński.... urodzony w 1965r… Uczył się malarstwa w PLSP w Gdyni-Orłowie i PWSSP w Gdańsku.  W 2006 roku po długiej przerwie powraca do własnej twórczości . Stara się skłonić widza do zastanowienia nad odwiecznymi pytaniami Kim jesteśmy? Skąd przybywamy? Dokąd zmierzamy? Więcej prac i informacji można znaleźć pod tymi linkami: witczynski.blogspot.com    jw.digart.pl  artpubgaleria1. Właściwie to niewiele osób, które prezentujemy w Artpub Kultura i Galeria, wiedzą skąd się wziął pomysł wirtualnych spotkań ze sztuką. Skąd wziąłeś pomysł?

Pomysł przyszedł tak trochę z powodu niegodzenia się z zastaną rzeczywistością internetową.
Jest sporo stron, na których artyści mogą zaprezentować swoją twórczość, ale ich otwarte dla wszystkich formuły, doprowadzają do tego, że po pewnym czasie trudno znaleźć na nich wartościowe dzieła. Niestety pojawienie się komputerów i aparatów cyfrowych pozwoliło każdemu poczuć się artystą... i tak też mnóstwo osób się poczuło... ale plusem tych stron w przeciwieństwie do stron autorskich, jest to, że łatwo można nawiązać znajomość z autorem. I w ten sposób poznałem sporo fajnych ludzi. Część spotkałem potem osobiście przy okazji wspólnych wystaw zbiorowych. Po jednej z takich wystaw zorganizowałem spotkanie, na którym przedstawiłem pomysł założenia strony. Krzysiek Schodowski podchwycił pomysł natychmiast i zanim zaczęły się prace nad stroną, zaczął organizować wystawy zbiorowe, a że pierwsza z nich odbyła się w pubie, to samoistnie nasunęło nazwę Artpub... (fotorelacje z dwóch pierwszych wystaw można zobaczyć pod tym linkiem: http://artpubkultura.blogspot.com/2011/06/artpub-wystawy-czesc-i.html )
Potem powstała strona. Składała się z dwóch części Galerii i Forum... Niestety Forum po pewnym czasie zaczęło rozwijać się w kierunku, który odbiegał od moich założeń i po pewnym czasie postanowiłem stronę zamknąć.

Najbardziej szkoda mi było zlikwidowania Galerii. Jednak tak się jakoś złożyło, że trafiłem na Bloggera i okazało się, że możliwości, jakie daje blog są wystarczające do założenia Wirtualnej Galerii. No i reaktywowałem dawny pomysł, dodając zamiast Forum dział Kultura.

2. Czy jest jakiś klucz wirtualnych wystaw?

czwartek, 4 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Krzysztof TomanekDebiutował w roku 2009. na łamach olsztyńskiego „Portretu". Jego teksty ponadto prezentowane były w miesięczniku „Śląsk”, na stronach internetowych „Odry”, „Pro Arte”, w kwartalniku literackim „Szafa”, a także w licznych antologiach i na antenie Polskiego Radia. Znalazł się w gronie laureatów kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich między innymi: OKP im. Zbigniewa Herberta i Tyskiego Lata Poetyckiego. Był studentem częstochowskiej WSP i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Obecnie studiuje Kulturoznawstwo w Katowicach. W maju tego roku ukazała się jego debiutancka książka pt. Zaimek tutaj.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?

środa, 3 sierpnia 2011

3 ulubione wiersze - Joanna Fligiel

obywatelka świata – bez przynależności regionalnej – bez wyższego wykształcenia - miejsce urodzenia Katowice, zamieszkała w Bielsku – Białej. Obecnie na niekończącym się urlopie w Neuss - Germany, gdzie również jest zameldowana. Wydała dwa tomy wierszy: Autoportret (2008, Nagroda Główna w Konkursie zorganizowanym przez East Bay American Association - „Debiut 2008”) i Geny (2011, nagroda Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową Strzałę”). Chciała ją czytać tylko amerykańska polonia, więc publikowała wyłącznie w czasopismach „Polonia w Kalifornii” i „Nowy Dziennik”.

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Nie miałam kłopotów z wyborem trzech wierszy, które darzę szczególnymi względami. Wybrałam wierszo-pomniki:
- pierwszy jest w hołdzie pamięci moich babek i wszystkich ofiar Holokaustu
- drugi z przeznaczeniem dla wujka Chlebnego, oficera policji z Czeladzi i wszystkich ofiar Zbrodni Katyńskiej
- trzeci dopiero co postawiony dla bielskiego poety – Stanisława Goli oraz dla tych, którym symbol upadku Ikara nie jest tylko wyświechtanym frazesem.

wtorek, 2 sierpnia 2011

Plener Celiny 2011

Powróciłem z pleneru. Wrażenia pozytywne. Mam nadzieję na spotkanie w przyszłym roku. Oto relacja z pleneru!
Wal Jarosz     


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...