środa, 30 marca 2011

Interesująca twórczość: rysunki Moniki Weroniki Pietrzykowskiej

Gdy natrafiłem w internecie na rysunki Moniki Weroniki Pietrzykowskiej, to uderzyło mnie w nich to, że mimo współczesnej formy, czuć w nich magię poprzednich epok. Zachwycają mnie zarówno prace w szkicowej konwencji, gdzie swobodne operowanie kreską nadaje im dużo dynamiki, jak i te wypracowane, pełne dbałości o detal. Artystka jest na początku swojej drogi i myślę, ze jeszcze nie raz zachwyci mnie swoimi pracami.
                                                                                   Jacek Witczyński       

Więcej prac autorki można znaleźć tu:  morttismoon.digart.pl


Gniazdo
2011, 130cm X 130cm, rysunek
 © Monika Weronika Pietrzykowska

niedziela, 27 marca 2011

"Wymiary płaszczyzny"

    to tytuł wystawy dwóch artystek: Doroty Kęstowicz (Poznań) i Elżbiety Stankiewicz (Koszalin) otwartej w  piątek 25.marca 2011 w galerii "Sala 108" Stargardzkiego Centrum Kultury. Tak mówi Dorta Kęstowicz o obu autorkach i ich twórczości:
Elżbieta Stankiewicz jest stałym członkiem koszalińskiej Group 4, Dorota Kęstowicz uczestniczyła w wystawie grupy jako gość w 2008 r.

Od lewej: Elżbieta Stankiewicz, Dorota Kęstowicz, Piotr Kosmal - kurator galerii

czwartek, 24 marca 2011

3 ulubione wiersze - Magda Gałkowska

- Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej albo darzysz szczególnymi względami?


Ze mną jest ten problem, że swoje wiersze lubię "okresowo", ale jest kilka rzeczywiście bardzo dla mnie ważnych, spełniających trochę rolę "kamieni milowych".

Pierwszy z nich otwiera moją debiutancką książkę "Fabrykę Tanich Butów":
Ten wiersz wiąże się z bardzo osobistą sytuacją, można rzec, ponownymi narodzinami, napisałam go po tym,kiedy dowiedziałam się, że wygrałam walkę z poważną chorobą. 


trzydzieści trzy

dziś pan przyszedł do mnie, mówił:
więcej nie zatrujesz rzeki, od tego
są zakłady przemysłowe. produkują
plastykowe rurki. sztuczne włosy lalek

nie dają się uczesać. pokręcone w dotyku
jak szklana wata, jak pakuły. mówił:  
więcej nie zatrujesz powietrza, od tego
są zakłady chemiczne. blade twarze stażystów

łapią powietrze szeroko otwartymi ustami. dziś
pan przyszedł do mnie. nie wyjaśnił słowem,
skąd wzięły się tkanki, mutacje. leczę rany
po wybuchu, wystawiam na słońce, jak twarz.

 © Magda Gałkowska   

wtorek, 22 marca 2011

Internetowa wystawa zbiorowa - Akt

Chciałbym ogłosić kolejny tytuł wystawy, do której będziemy zbierać prace. Temat to: Akt  ...... to mój ulubiony temat :) .. myślę, że nie tylko mój ..... Wystawa nie ma określonego terminu ..... Jezeli uzbiera się odpowiednia ilość prac na dobrym poziomie, to wtedy zrobimy wystawę ......... Prace prosimy przesyłać na adres: artpub@op.pl

sobota, 19 marca 2011

Interesująca twórczość: malarstwo Barbary Kroll

Obrazy Barbary Kroll działają na mnie w sposób szczególny. Wspaniałe, czysto malarskie faktury, połączone z wyszukaną kompozycją i kolorem oraz prostotą środków, sprawiają, że patrząc na nie, ma się wrażenie przenikania w inny wymiar i zatrzymania czasu. Jak sama nieraz mówi "proces tworzenia jest dla mnie ważniejszy, niż cała reszta" ...... i chyba właśnie to podejście daje efekt w postaci tak wysmakowanego malarstwa.
  Jacek Witczyński      

Więcej prac autorki można znaleźć tu: bab1960.digart.pl

Szkic
© Barbara Kroll

czwartek, 17 marca 2011

Eugeniusz Stemplowski w Galerii Autograf

Wczoraj wybrałem się do zaprzyjaźnionej Galerii Autograf, gdzie obecnie można obejrzeć wystawę malarstwa Eugeniusza Stemplowskiego. Obrazy można oglądać do 25 marca 2011 roku, przy ul. Grochowskiej 342. Eugeniusz Stemplowski urodził się w 1954 roku w Bydgoszczy. Uważa siebie za bardzo skromnego malarza, a sztuka jest dla niego sposobem wyrażania własnych emocji i sposobem na życie. Serdecznie zapraszam na stronę autora, gdzie można obejrzeć więcej prac artysty.

środa, 16 marca 2011

Interesująca twórczość: fotografie Marzeny Szymczak

Fotografie Marzeny Szymczak przyciągają mnie jak magnes ... obserwuję od dłuższego czasu rozwój jej prac i ciągle pozytywnie mnie zaskakują swoją autentycznością i coraz bardziej wysublimowaną narracją ... To jest piękna i subtelna autoopowieść o kobiecie....... pełna delikatności i wrażliwości .... z odrobiną smutku .......
                                                                                   Jacek Witczyński       

Więcej prac autorki można znaleźć tu:  merylu.digart.pl

Bez tytułu
2011, fotografia
© Marzena Szymczak

wtorek, 15 marca 2011

Waldemar Jarosz w Centrali Artystycznej

5 marca 2011 w  Centrali Artystycznej PUB, ul. Modrzejewskiej 31 w Koszalinie, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jarosza pod tytułem "Końskie wariacje"

Oto co artysta mówi o pracach z tej wystawy: "W Galerii Centrali Artystycznej pokazuję 11 prac olejnych. Wszystkie prace inspirowane tematyką polskiego malarstwa - Koniem. Nie są to jednak realistyczne obiektywne wizje zwierzęcia. Jest to moje bardzo subiektywne spojrzenie na temat wizerunku konia, Koń ladaco, Koń narcyz, Koń super samiec, Koń magnat, szlachciura!. Można by rzec nadaję mu pewnych cech psychologicznie cechujących ludzi. Jak i też jest to spojrzenie humorystyczne."

Wystawa trwać będzie do końca marca. Zapraszamy.

Więcej prac artysty: www.variart.pl
                                wal.digart.pl


Artysta i jego dzieła

niedziela, 13 marca 2011

3 ulubione dzieła - Norbert Kaźmierczak

Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej, albo darzysz szczególnymi względami?
Tym razem pytanie zadaliśmy Norbertowi Kaźmierczakowi.
Oto co odpowiedział:

Zapytany kiedyś o swoje ulubione prace, odpowiedziałem, że jeszcze takie nie powstały :) i… nic się nie zmieniło w tej kwestii. Rysunki są dla mnie formą w którą uparcie zaklinam męczące mnie obrazy, wtłaczam strapienia i złapane sny. Najbardziej pociąga mnie myśl, że można obrazować wciąż to samo, i wciąż inaczej.Właśnie takie prace są dla mnie w pewien sposób szczególne, a jedną z nich jest „W sennym lesie”. Wizja ta przelała się na papier niemal samoistnie, bezwiednie, nie pozwalając mi zająć się w międzyczasie niczym innym...

W sennym lesie
żelopis, karton
© Norbert Kaźmierczak

środa, 9 marca 2011

Gryficka Brama Sztuk


     Czyli warsztaty edukacyjno twórcze dla dzieci szkół podstawowych
(albo co działo się na wystawie malarstwa Jana Rusnoka w Gryfickiej Bramie Wysokiej w lutym 2011.)

       Chwalenie się własną twórczością jest dla mnie mimo braku tzw. fałszywej skromności krępujące, jednak choć moja wystawa miała dość istotny udział w tytułowej akcji „Brama Sztuk”, to samą akcję, czyli cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci gryfickich szkół podstawowych zainspirowany moimi obrazami wymyśliła i we współpracy z Gryfickim Domem Kultury przeprowadziła Madame de Mode, czyli graficzka i ilustratorka Agnieszka Ostrowska. Tak o nich mówi:


       Pracownia Madame de Mode przygotowuje autorskie projekty warsztatów, które przez zabawę wprowadzają w przestrzeń artystyczną. Chcemy oswajać dzieci ze sztuką, z galerią. Wystawa Jana zainaugurowała ten projekt. Wspólnie z dzieciakami doświadczamy. Słowa: wernisaż, wystawa, galeria nie są już obce i nie kojarzą się z ekskluzywną rozrywką dla dorosłych.
     Pytałam Jana, czy ktoś już oglądał jego obrazy boso, po ciemku i w deszczu? My to robiliśmy... 
  Na pierwszych zajęciach chodziliśmy w półmroku z replikami średniowiecznych lampionów w garści, w dźwiękach lasu i ulewy, która nagle spada na gałęzie. Odbieraliśmy jego prace wielozmysłowo. Szukaliśmy nowych barw w różnym świetle. Boso, w pachnących trocinach i trawach. Z „fakturą” pod stopami też zupełnie inaczej widzi się Rusnoki. Nasze projekty mają otwierać na współkreację - trociny zamieniły się więc w podobrazia i powstały „wydmuchiwane” wizje.

wtorek, 8 marca 2011

Internetowa wystawa zbiorowa - Przestrzeń

Zastanawiałem się nad formułą jaka powinna funkcjonować przy tych wystawach .... i wymyśliłem :)
Mianowicie, wystawy nie będą miały konkretnego terminu....... będą otwarte, czyli jeżeli uzbiera się 10 prac na dobrym poziomie, to zrobimy wystawę...... Co jakiś czas będziemy dodawać kolejny temat ...... Zobaczymy czy taka formuła się przyjmie.


 Dzis ogłaszam temat: "Przestrzeń" .... to bardzo szerokie pojęcie, więc liczymy na zróżnicowane prace, które prosimy przysyłać na adres: artpub@op.pl

sobota, 5 marca 2011

Wystawa malarstwa Henryka Mądrawskiego

Wybrałem się dziś z synem do Sopotu na wystawę prac Henryka Mądrawskiego zmarłego przed dwoma laty malarza. Artysta związany był z Trójmiastem....Więcej informacji można znaleźć na stronie Państwowej Galerii Sztuki:  www.pgs.pl ..........Wystawa potrwa do 10 kwietnia, więc jakby ktoś był w okolicy, to polecam............ Muszę przyznać, że miło obcuje się z dobrym malarstwem na żywo.

czwartek, 3 marca 2011

Interesująca twórczość: rysunki Aleksandra Kormana

Chcielibyśmy przedstawiać Wam twórców, których prace działają na nas inspirująco. Będą to zarówno dzieła osób w pełni ukształtowanych twórczo, jak i takich, którzy są na początku swojej drogi, ale wydają się nam bardzo interesujący ...... Co jakiś czas poprosimy kogoś z Was, żeby przedstawił nam swoje fascynacje.

Pastele Aleksandra Kormana inspirują i zachwycają mnie swoją wirtuozerią i dynamiką, ale jednocześnie zastanowieniem i refleksją nad życiem.. Przekazywanie swoich emocji, odczuć i swojego wewnętrznego świata, przy pomocy kobiecego ciała, jest mi bardzo bliskie.

Więcej prac można znaleźć tutaj:  alkor12.digart.pl
                                                     www.variart.pl

Wspomnienie
50cm X 70cm, suchy pastel
© Aleksander Korman

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...