piątek, 25 lutego 2011

3 ulubione dzieła - Małgorzata Południak

Jakie ze swoich prac lubisz najbardziej, albo darzysz szczególnymi względami? 
Tym razem pytanie zadaliśmy poetce, Małgorzacie Południak.
Oto co odpowiedziała:Niewiele moich wierszy/tekstów podoba mi się i niewiele darzę szczególnym sentymentem. Im są starsze, tym bardziej ich nie lubię. Dlatego dobrze, że mam tu dokonać wiwisekcji tylko na trzech utworach.

Pierwszy wiersz napisałam dla przyjaciółki, pewnie zainspirowała mnie jakimiś wydarzeniami, ale intuicyjnie pamiętam, że to było coś ważnego dla mnie. Na pewno były to relacje między kobietą a mężczyzną. Podmiot liryczny jest dojrzałą osobą, często wystarczająco cyniczną, aby dopiec, postawić na swoim. Nie podnieca ją sentymentalna otoczka, ale rozkoszuje się życiem, relacjami, ma świadomość wartości, jakie niesie wspólne życie i doskonale wie, gdzie, w którym miejscu chce się znaleźć.


poddani wzajemnie podnoszą do ust miłość

zakłada na siebie płaszcz z virgin wool
i teatr z poszukiwaniem autonomii
znika kiedy kupuje łóżko

wtargane przez niego na ósme piętro
stygmaty przypisuje matce przy żonie nabiera
wątpliwości czy z powodu spalonego na stosie
stanika porzucą cele
zajmą równoprawne miejsca na materacu
                                                © Małgorzata Południak 
  

sobota, 19 lutego 2011

Bo klują się obrazki... Wywiad z Marią Kuczarą

Maria Kuczara nie lubi mówić o sobie. Broni się przed pytaniami. Uważa, że jej prace opowiadają wystarczająco dużo. Jednak teraz, kiedy artpub galeria zaprezentowała niezwykle ciekawą wystawę prac Marii, nie pozwoliliśmy Artystce umknąć bez słowa.

Maju, Tytuł Twojej wystawy „Bo kocham światło” mówi wiele. Idźmy więc dalej tym tropem.
... bo fotografia...
Dlaczego to medium? Gdybyś miała opowiedzieć niewidomemu o swoich pracach, co byś mu powiedziała?

 Fotografia – bo nie umiem malować . A pełno obrazków we mnie tkwi. Więc złapałam za aparat by je wydobyć na światło dzienne. Trudne pytanie – niewidomemu chyba nie potrafiłabym opowiedzieć co robię. Tak samo jak nie potrafiłabym głuchemu opowiedzieć o muzyce.

....jestem .....  2011, fotografia                      © Maria Kuczara

czwartek, 17 lutego 2011

3 ulubione dzieła - Jacek Witczyński

Często nachodzi mnie takie pytanie: Jakie ze swoich prac dany twórca lubi najbardziej, albo darzy szczególnymi względami? ...... i pomyślałem, ze będę zadawał to pytanie różnym artystom ....często jest tak, że to wcale nie te najlepsze są ulubionymi  .... zacznę od siebie:

Generalnie, należę do osób, które lubią swoje prace i mógłbym wybrać więcej takich które darzę sympatią.  Wybranie trzech było dla mnie dość trudnym zadaniem .........Dwie pierwsze mają dla mnie raczej szczególne znaczenie (ale też lubię je ), a trzecia jest moją ulubioną, bo udało mi się ( a przynajmniej tak mi się wydaje ) stworzyć radosny klimat, nie rysując płytkiego, banalnego obrazka. ..... Narysowanie radosnego klimatu, tak żeby nie był banalny, jest o wiele trudniejsze niż smutnego i pełnego zadumy.

Android 05
1998, 17,5cm X 24,5 cm,  akryl, karton
© Jacek Witczyńsk
Android 05 - to jeden z pierwszych moich obrazków przy których odkryłem, że kolor nie jest mi potrzebny, do przekazywania tego co chcę ..... i zastosowałem tu aerograf jako narzędzie rysunkowe, a nie malarskie, co dało właśnie czarno-białe malarstwo ........ niewątpliwie wpływ na to miało moje zetknięcie z twórczością  H.R.Gigera ...... ale może też trochę to, że na codzień w pracy robię bardzo kolorowe rzeczy .....  jak na razie nadal nie czuję potrzeby używania koloru. ..... ten obrazek przetrwał próbę czasu i wciąż mi się podoba.

sobota, 12 lutego 2011

Leśniak, Korman i Kozimor w Operze Wrocławskiej

 28 stycznia 2011 w Operze Wrocławskiej z okazji premiery sztuki "Joanna d'Arc" Giuseppe Verdiego, odbył się  wernisaż  Edyty Leśniak, Aleksandra Kormana i Zygmunta Kozimora  (w internecie znani jako Inwersja, Alkor i Zetkazet ) ........Wystawę tworzą fotografie Edyty Leśniak i inspirowane nimi prace Zygmunta Kozimora i Aleksandra Kormana.
  Wystawa potrwa do 20 lutego, więc kto będzie we Wrocławiu lub okolicach, niech zajrzy do Opery, bo warto........ Zapraszają autorzy i artpub

Strony www z pracami autorów:
Edyta Leśniak:  inwersja.digart.pl
Aleksander Korman: alkor12.digart.pl
Zygmunt Kozimor: zetkazet.digart.pl


Rozpoczęcie. Dyrektor Opery, Ewa Michnik przedstawia autorów.
Wystawa została otwarta

piątek, 11 lutego 2011

Wystawa Ani Masiul- Gozdeckiej

  Niedawno wybraliśmy się z Krzysiem Schodowskim na wystawę Ani Masiul - Gozdeckiej - jednej z moich ulubionych autorek : http://pulsatillavulgaris.digart.pl/digarty "Melodie czasu niespiesznego", która odbyła się 28 stycznia od godziny 19:00  (trwa do 28 lutego 2011roku) w Arteria Gallery, w Domotece,  na ul.Malborskiej 41 w Warszawie.
Oczywiscie zdjęcia w pomieszczeniu przekłamały tak arcyważną w pracach Ani kolorystykę, wiec koniecznie zapraszam do kliknięcia w Digarta bądz Variarta: http://variart.org/index.php?d=galeria&id=1870 .
Pracami byliśmy zachwyceni!

Otwieramy Dział kulturalny

Postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność i stworzyć coś na kształt działu kulturalnego ...... chcielibyśmy umieszczać tu relacje z wystaw i wernisaży, wywiady, ogłoszenia o zbliżających się wernisażach i jeszcze sporo rzeczy, których jeszcze nie wymyśliliśmy ....... Mamy nadzieję, ze dzięki temu będziecie mieli powód, żeby częściej do nas zaglądać ....... Pozdrowienia dla Wszystkich
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...